+48 507 622 155               kontakt@strefa-masazu.com

Co warto wiedzieć o siedzącym trybie życia

 

PlecyBóle i urazy kręgosłupa to dzisiaj jedne z najczęściej spotykanych dolegliwości.  Mówi się, że od 60 do 80% społeczeństwa, szczególnie w krajach cywilizowanych, cierpi właśnie z powodu bólów kręgosłupa.

Często siedzący tryb życia, nieprawidłowa ilość ruchu w ciągu dnia i brak odpowiedniej diety tylko pogarszają nasz stan zdrowia.

Według opublikowanego sondażu TNS Pentor dolegliwości bólowe pleców odczuwa co drugi Polak a co siódmy odczuwa je bardzo często.

 

Co warto wiedzieć?

Większość z nas, bo około 70% społeczeństwa pracuje obecnie w pozycji siedzącej (pozycja ta najbardziej obciąża nasz kręgosłup).

Bóle kręgosłupa są przyczyną 20% absencji chorobowych i stanowią drugą, najważniejszą przyczynę nieobecności pracowników po przeziębieniach.

Statystycznie pracując w pozycji siedzącej, spędzamy w niej około 10 lat siedząc non – stop.

Większość schorzeń kręgosłupa to efekt niewłaściwej profilaktyki (często wieloletniej) – przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała podczas siedzenia, stania, chodzenia, dźwigania, spania, przyjmowanie złych nawyków żywieniowych, brak radzenia sobie ze stresem w pracy i w domu. Dlatego nawet 80% z nas cierpi z powodu bólu kręgosłupa i szuka pomocy wśród lekarzy i masażystów.

Najbardziej narażoną grupą społeczną na dolegliwości układu mięśniowo – szkieletowego są właśnie pracownicy biurowi.